تبلیغات
هدیه ای برای ایلیا - رنگ کاری معرق چوب
چاپ این صفحه

خدا بی همتا ترین هنرمند در عالم هستی است و اوست خالق یکتا...

 
 

رنگ كاری معرق چوب:

 پلی استر ماده شفاف و بی رنگی است كه برای محافظت از چوب به صورت یك لایه نازك و بعضاً چند میلی متری روی آثارچوبی پاشیده و یا ریخته می شود تا از اكسید شدن چوب ها در اثر مجاورت مستقیم با هوا و یا حمله قارچ و باكتری ها یا آفات به تابلوی معرق جلوگیری شود.همچنین تمیز كردن تابلو پلی استر شده راحت تر و در اثر ضربه خارجی مقاومت بیشتری دارند.

در قدیم عموماً سطح آثار معرق را بوسیله لاك الكل پوشش می دادند . در اثر مرور زمان با ورود پلی استر و مواد شیمیایی رویه تابلوهای معرق را این مواد پوشش می دهند.

كه مواد پوشش دهنده روی تابلوها به شرح زیر می باشد:

 

1ـ سیلر : ماده ای است فوری به رنگ دوغ خاصیت آن پر كردن چشمه های موجود در روی چوب و خوب سمباده خوری آن است و سیلر بیشتر در كارهای روكشی چوب استفاده می شود . حلال آن تینر فوری 10000 به بالا می باشد.  


2ـ كیلر : ماده ای است فوری و برای براقیت و جلای كار مورد استفاده قرار می گیرد و سمباده خوری آن سخت می باشد . دو نوع می باشد . رنگ آن شبیه عسل است .

الف : كیلر براق = اگر درب ظرف را باز كنید و ته ظرف مشاهده  شود ،كلیر براق می باشد.

ب : كیلر مات = اگر درب ظرف را باز كنید و ته ظرف مشاهده نشود ، كیلر مات می باشد.

3ـ پلی استر

ـ نیم پلی استر : مات و براق ( دو جزیی)

ـ پلی استر دو مواد : مات (پولیشی) و براق ( ایستاده )  ( سه جزئی )

ـ نیم استر : ماده بسیار براقی است كه جهت جلای نهایی سطح كار استفاده می شود و دارای یك نوع خشك كن به نام هاردنر با پاراتولوئن می باشد كه نسبت آن به نسبت نیم پلی استر 10% می باشد.

ـ پلی استر پوست و پولیش:این پلی استر كه به سه جزئی نیز معروف می باشد . شامل پلی استر + كبالت ( ماده بنفش یا تسریع كننده) + هاردنر (سخت كننده یا پراكسید  می باشد.

  

شارژ ایرانسل

فال حافظ